TADEUSZ GIERYMSKI urodził się w roku 1928 w Płońsku, gdzie jego ojciec zawiadywał stacją PKP. Jego męski rodzic pochodzi z Mławy, też koło Warszawy. W Mławie siedział od dawna ród Gierymskich, m. in. rodzice sławnych malarzy: Maksymiliana i Aleksandra. Dwaj bracia mieli rodzeństwo: brata Ludwika i siostrę Dorotę. Tadeusz Gierymski wywodzi się właśnie (po mieczu) od Ludwika. Zmarł 22 listopada 2009 r. w Częstochowie.

Druk wierszy Gierymskiego nastąpił późno, bo dopiero w roku 1955, za to w poważnym, ogólnopolskim „Tygodniku Powszechnym”. Debiut natomiast książkowy zbiegł się z rokiem 1976, kiedy to wydał samodzielnie Małą odę do lampy (arkusz poetycki). W roku 1982 warszawska Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza wydała obszerny tomik poetycki pt. Rosa i rdza. Następna książka to Wiersze, które ukazały się w roku 1999. Dwa lata później wychodzi zbiór osobistych zapisków (rodzaj pamiętnika) autora, czyli Notatki z czasu.

Autor uprawia również niedługie formy prozatorskie, czego przykładem są Opowiadania najkrótsze z roku 2002, oparte głównie na nostalgicznych przeżyciach piszącego, oraz Zapiski o świcie publikowane w Dwumiesięczniku Kuturalnym „aleje 3”.

W listopadzie 2002 Wydawnictwo „e media” wydało jego wybór wierszy pt. Wyścig z Czasem.

W przygotowaniu znajdują się miscelanea – zbiór felietonów, artykułów publicystycznych (Gierymski przed przejściem na emeryturę był dziennikarzem), humoresek, fraszek itp.


[  Przeczytaj kilka wierszy on-line  ]
[  ZAMÓW Wyścig z Czasem w księgarni  ]
[  Strona główna e-czytelni  ]


© Wydawnictwo 'e media', 2000-2006